Contact opnemen

Een echte persoonlijke benadering

Wij zijn ervaren advocaten, 20+ jaar ervaring

Bewezen succes en volledig kosteloos

Door heel Nederland, bij jou in de buurt

NL

Gedragscode Behandeling Letselschade per 1 juli in wet verankerd.

In de Gedragscode Behandeling Letselschade staat beschreven welke morele waarden en verantwoordelijkheden centraal dienen te staan in de behandeling van een letselschadezaak. Het gaat om 10 basisregels die letselschadeverzekeraars en letselschade specialisten in acht moeten nemen bij het behandelen van een letselschadedossier. In de praktijk blijkt dat met name door verzekeraars de regels uit de Gedragscode Behandeling Letselschade niet of te laat nakomt. Reden voor minister Heinen van Financiën om de Gedragscode nu in de wet op te nemen.

Het opnemen van de wet betekent dat verkeersslachtoffers en slachtoffers van een bedrijfsongeval of hondenbeet vanaf 1 juli nakoming van de regels via de rechter kunnen afdwingen en de rechter een bestuurlijke boete kan geven aan de verzekeraar die de regels uit de Gedragscode Behandeling Letselschade niet nakomt.

Wat houdt de Gedragscode Behandeling Letselschade in?

Een ongeluk heeft grote gevolgen voor het slachtoffer. Er zijn fysieke klachten en vaak is er ook nog psychische schade zoals angstklachten en verdriet. Voor de financiële afwikkeling van een letselschade zaak kiest een slachtoffer er vaak voor om zich te laten vertegenwoordigen door een letselschade advocaat of letselschade jurist. Aan de andere kant is de veroorzaker van een ongeval vaak verzekerd tegen aansprakelijkheid en zal een letselschade verzekeraar de letselschadeclaim afwikkelen.

In de praktijk duren letselschadezaken vaak lang en loopt de behandeling ervan vanuit de aansprakelijkheidsverzekering vaak stroperig. Ook zijn er veel discussies, bijvoorbeeld over het juridisch causaal verband bij whiplash symptomen en met betrekking tot de hoogte van de schadevergoeding. De discussies kunnen hierbij nogal eens oplopen. Zeker als de termijnen overschreden worden, is het slachtoffer hiervan dubbel slachtoffer. Daarom is in de rechtsspraak ook de secundaire victimisatie ontwikkeld, een extra schadevergoeding als de verzekeraar de letselschadezaak traineert. Maar ondanks deze sanctie duren letselschadedossiers nog altijd onnodig lang met alle nadelige effecten voor het slachtoffer tot gevolg.

De Gedragscode Behandeling Letselschade beschrijft de morele waarden en verantwoordelijkheden die centraal dienen te staan bij de behandeling van een letselschadeclaim. Het geeft gedragsregels waaraan partijen zich dienen te houden. Deze gedragsregels worden ook "good practices" genoemd en gelden voor iedereen die zich beroepsmatig bezighoudt met het behandelen van letselschadeclaims. Het gaat dus met name om regels tussen de letselschadeverzekering en de belangenbehartiger. De gedragsregels zijn echter met name van invloed op de duur van de letselschadezaak voor het slachtoffer. Omdat de gedragsregels uit de Gedragscode Behandeling Letselschade tot nu toe niet wettelijke verankerd is, zijn er geen sancties anders dan een beroep te doen op "secundaire vicitmisatie."

10 gedragsregels Gedragscode Behandeling Letselschade

De Gedragscode Behandeling Letselschade ziet enkel op verkeersongevallen, bedrijfsongevallen, letselschade door een hondenbeet en letsel door een gebrekkig wegdek. Voor medische aansprakelijkheid is er een eigen gedragscode. De 10 gedragsregels uit de Gedragscode Behandeling Letselschade zijn:

  1. De belangenbehartiger die wordt benaderd voor bijstand bij de afwikkeling van de letselschadeclaim, legt de benadeelde uit tegen welke voorwaarden hij zijn diensten kan aanbieden.
  2. Uiterlijk twee weken na de ontvangst van de aansprakelijkstelling bevestigt de verzekeraar deze schriftelijk aan de benadeelde en diens belangenbehartiger.
  3. De verzekeraar handelt alert en zorgvuldig door het onderzoek naar de aansprakelijkheid van haar verzekerde direct na de aansprakelijkstelling te starten.
  4. Binnen drie maanden na ontvangst van de aansprakelijkstelling neemt de verzekeraar een onderbouwd standpunt over de aansprakelijkheid in.
  5. Partijen streven naar passende oplossingen in de persoonlijke omgeving en werkomgeving van de benadeelde door zich gedegen te verdiepen in diens persoonlijke situatie, ambities en mogelijkheden. Verzoeken om aanvullende informatie zijn proportioneel.
  6. In overleg met de benadeelde draagt de belangenbehartiger zorg voor een onderbouwd overzicht van de schade. De verzekeraar geeft gemotiveerd aan welke schade zij erkent en wat naar haar mening nog nader onderzoek verdient.
  7. De verzekeraar keert aan de benadeelde de schade uit die is verschenen en door haar is erkend, dan wel tussen partijen definitief is vastgesteld. Dit gebeurt binnen 14 dagen na de erkenning of de definitieve vaststelling.
  8. Duurt de schadebehandeling langer dan twee jaren na de schademelding, dan gaan partijen – op initiatief van de verzekeraar – na wat daarvan de oorzaak is. Partijen spreken concreet af welke maatregelen nodig zijn om de schadebehandeling alsnog zo spoedig mogelijk af te ronden en wie zorg draagt voor de uitvoering daarvan.
  9. Loopt de schaderegeling vast, dan brengen partijen precies in kaart wat hen verdeeld houdt en zoeken vervolgens samen zo spoedig mogelijk naar een oplossing.
  10. Indien het partijen niet lukt om gezamenlijk een oplossing te bereiken, dan wenden zij zich tot een derde om alsnog een oplossing te bewerkstelligen. Deze beslissing nemen partijen bij voorkeur gezamenlijk.
Gedragsregels Gedragscode Behandeling Letselschade in wet verankerd

De volgende gedragsregels worden per 1 juli in de wet verankerd om de positie van het letselschadeslachtoffer te versterken en ervoor te zorgen dat de letselschadeclaim voortvarend door de verzekeraar wordt opgepakt.

 

  1. Er geldt voor verzekeraars en belangenbehartigers een verplichting om de richtlijnen op te volgen.
  2. De termijnen worden strikter zodat het slachtoffer niet te lang hoeft te wachten op een schadevergoeding
  3. De communicatie moet duidelijker worden in die zin dat het slachtoffer beter is ingelicht over het letselschadetraject en de in een concrete zaak te nemen beslissingen
  4. Het slachtoffer van een ongeluk komt centraal te staan bij de afwikkeling van de letselschadeprocedure.

Houdt de verzekeraar zich niet aan deze regels, dan kan haar een bestuurlijke boete opgelegd worden.

Conclusie

De wettelijke verankering van de Gedragscode Behandeling Letselschade is per 1 juli 2025 een feit. Het opnemen van de gedragsregels in de wet moet er voor zorgen dat het slachtoffer van een ongeluk nog meer centraal komt te staan, termijnen beter worden nageleefd en de procedure beter bekend wordt bij het slachtoffer. Door het opleggen van een bestuurlijke boete kan nakoming van de gedragsregels ook afgedwongen worden. Het verankeren van de best practices in het wet is een goede stap in de richting voor het vereenvoudigen en versnellen van een letselschade procedure. Zeker in combinatie met de secundaire victimisatie zal verankering ervoor zorgen dat verzekeraard een stok achter de deur krijgen om sneller te reageren en het slachtoffer beter van dienst te zijn.

Juridische hulp van een letselschade specialist

Loopt u tegen problemen aan in uw letselschadezaak? Duurt het (te) lang voordat u een voorschot op uw letselschade ontvangt waardoor u in de financiële problemen komt? Ontstaat er onnodige vertraging in uw letselschade zaak of is er discussie over de hoogte van uw letselschade vergoeding? Neem dan eens contact op met een letselschade specialist van Letselschade Kompas. Ons letselschadebureau is geen standaard letselschadekantoor waar niet geprocedeerd kan worden en u niet geholpen wordt door een letselschade advocaat.

Letselschade Kompas schakelt enkel ervaren en deskundige letselschade advocaten in voor het verhalen van uw letselschade. Deze advocaten zijn afkomstig van Brugman Letselschade Advocaten, het grootste gespecialiseerde advocatenkantoor van Nederland! Wij weten hoe wij uw letselschade snel en volledig moeten verhalen en deinzen er niet voor terug om een gerechtelijke procedure te starten, waaronder een deelgeschilprocedure.

Wie zijn wij?

Letselschade Kompas telt meer dan 40 letselschade specialisten en overlijdensschade advocaten die jaarlijks meer dan 1500 verkeersslachtoffers en slachtoffers van een bedrijfsongeval of hondenbeet bijstaan bij het verhalen van letselschade. U vindt ons in heel Nederland. Dus of u nu zoekt naar een letselschade advocaat in Amersfoort of een letselschade advocaat in Breda, wij zijn bij u in de buurt.

Zoekt u kosteloze juridische hulp bij het verhalen van uw letselschade als gevolg van een aanrijding? Bel dan 0800 278 4626 (gratis) of vul ons contactformulier in.

Mensen lezen ook:
De beste rechtsbijstand bij letselschade

Wij helpen u graag verder. Vul uw gegevens in en onze letselschade advocaten nemen binnen 24 uur contact met u op. Liever direct contact? Bel ons gratis op 0800 27 84 626

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Waarom kiest u voor Letselschadekompas?
  1. Wij hebben meer dan 14 jaar ervaring in letselschadezaken.
  2. Wij bieden direct persoonlijke hulp op werkdagen.
  3. Wij zijn 7-dagen-per-week in heel Nederland beschikbaar.
  4. Wij vechten voor maximale schadevergoeding, dit doen wij 100% kosteloos.

Wacht niet te lang! Neem vandaag nog gratis contact op met één van onze specialisten.

Wij

helpen u graag bij de verhalen van letselschade. Dit doen wij met een team van professionals. Ervaren en bevlogen letselschade juristen die ervoor zorgen dat u weer door kunt na een ongeval. Of het nu gaat om een ​​​​​​​​​​aanrijding, ongeluk op het werk van een hondenbeet.

Ontmoet ons team en neem contact met ons op voor een gratis letselschade advies en de verhalen van uw letselschade.

Lees hier wat onze cliënten van ons vinden

Mijn ervaring is méér dan uitstekend. Alle juridisch adviseurs van Brugman stelden de goede vragen om mij te attenderen op mijn rechten. De communicatie was zakelijk maar prettig. Er is sprake van wederzijds respect en vertrouwen.

Aanbevelen? Ja

Geholpen door: Mr. Friso W. Brugman

P.J. Rutte

55 jaar geleden

Uitstekend! Goeie werk, wordt snel aangepakt. Ik ben zeer tevreden.

Aanbevelen?Ja

Geholpen door: Mr. Donna van Klooster

De heer A. Benhamed

55 jaar geleden

Zeer goed geholpen! Ik ben zeer goed bijgestaan bij mijn letselschade. Ik ben blij met hoe de zaak uiteindelijk is afgehandeld. De communicatie was prettig en over het algemeen ging het vrij vlot.

Aanbevelen? Ja

Geholpen door: Mr. Gertjan Pranger

Mevrouw Judith Pilon

55 jaar geleden